Solidarni z Ukrainą

Niedzielne dopołudnie na Piachach. Kąpiel w lodowatej ciągle wodzie (3,5 stopnia), kultowa herbatka, ostatkowe słodkości i pogaduchy przy ognisku. Niby tak jak zawsze, ale zarazem inaczej. Każdy na swój sposób – mniej lub bardziej emocjonalnie – reaguje na wieści z Ukrainy. Jeszcze tydzień temu wydawało się, ze dyplomatyczna presja spowoduje deeskalację napięcia i skłoni Kreml do odstąpienia od realizacji swoich obłąkańczych planów. Stało się jednak inaczej. Paranoiczna wizja odbudowy rosyjskiej strefy wpływów na terenach postsowieckich kazała Putinowi wydać wojnę Ukrainie i destabilizować przez to poczucie globalnego bezpieczeństwa. My, Polacy wiemy doskonale czym jest rosyjski imperializm. Ten biały – carski, który pozbawił nas państwa na równo 123 lata i ten czerwony – bolszewicki, który zniewolił nas po II wojnie światowej. Tym bardziej emocjonalnie reagujemy na to co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Głęboko wierzę, że Ukraińcom uda się zachować niepodległy byt i narodową tożsamość. Głęboko wierzę, że zastopowanie imperialnych planów Putina będzie także szansą na stworzenie solidniejszych fundamentów globalnego bezpieczeństwa.

Jako klub nie organizujemy żadnej akcji pomocy dla Ukraińców. Prosimy jednocześnie naszych członków i sympatyków o włączenie się w działania pomocowe koordynowane przez mnogość podmiotów. Niżej informacje o działaniach, które możemy wesprzeć lokalnie i na poziomie kraju.

Powiat Starachowicki:

I. Pomoc w zakwaterowaniu dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski:

Obywatele Ukrainy:

1. W Starachowicach funkcjonuje Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych. Obywatele Ukrainy potrzebujący miejsca tymczasowego zamieszkania na terenie miasta mogą kontaktować się z zespołem pod nr tel. 664-135-271.

2. Zespół przekaże zapotrzebowanie do Starostwa Powiatowego prowadzącego listę dostępnych miejsc noclegowych.

3. Starostwo Powiatowe skieruje osoby do wyznaczonych miejsc.

4. Zasady wjazdu obywateli Ukrainy na terytorium Polski, lokalizacja punktów recepcyjnych oraz informacje o możliwości przedłużenia pobytu w Polsce znajdują się na stronie przygotowanej przez Urząd ds. Cudzoziemców ua.gov.pl

Infolinia dla mieszkańców Starachowic:

Starostwo Powiatowe dla wszystkich osób, które chciałyby pomóc uchodźcom z Ukrainy,

w tym poprzez udzielenie tymczasowego schronienia, utworzyło specjalną infolinię. Kontakt: nr tel: 515-195-380. Infolinia funkcjonuje 7 dni w tygodniu w godz. 7.30-19.00

Opieka w szkołach

Obywatele Ukrainy, którzy kształcą się w starachowickich szkołach podstawowych

i ponadpodstawowych objęci są niezbędną opieką pedagogiczno-psychologiczną.

Opieka psychologiczna

Dla obywateli Ukrainy przebywających w Starachowicach zostanie uruchomiony punkt opieki psychologicznej w języku polskim oraz ukraińskim.

II. Zbiórka „Starachowice dla Ukrainy”:

W Starachowicach została uruchomiona zbiórka dla Ukrainy. Punkty prowadzenia zbiórki:

• Park Kultury w Starachowicach, ul. Radomska 21 (parter), zbiórka 7 dni w tygodniu, godz. 8.00-20.00

• Szkoły podstawowe w Starachowicach oraz ponadpodstawowe w powiecie starachowickim, zbiórka poniedziałek- piątek w godz. 8.00-15.00

• Przedszkola publiczne w Starachowicach, zbiórka poniedziałek-piątek w godz. 8.00-15.00

Co zbieramy:

ARTYKUŁY SPOŻYWCZE: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.

ARTYKUŁY CHEMICZNE I TOALETOWE: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

ŚRODKI OPATRUNKOWE na zranienia i oparzenia: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków.

UWAGA zbieramy także nowe koce, kołdry, poduszki, pościel, ręczniki, środki chemiczne, toaletowe, pieluchy oraz kosmetyki dla osób przybywających do Starachowic.

Starachowice wspierają akcję pomocową prowadzoną przez Caritas Diecezji Radomskiej.

Zbiórki pieniężne zorganizowane przez  organizacje pozarządowe:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *